Śmiertelny wypadek podczas prac rozbiórkowych

W dniu 12.04.2019 o godzinie 10:40 do Stanowiska Kierowania KM PSPS Sopot wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu się budynku o konstrukcji drewnianej. Z pierwszych informacji uzyskanych przez dyspozytora SKKM Sopot wiadomo było o trzech osobach, które w wyniku zawalenia miały być przygniecione elementami konstrukcji budynku.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano budynek drewniany jednokondygnacyjny z dachem dwu-spadzistym, który podczas prac rozbiórkowych uległ zawaleniu, przygniatając trzech pracowników (trzech mężczyzn).

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ewakuacji osób poszkodowanych. W pierwszej fazie działań dokonano uwolnienia spod drewnianych elementów konstrukcji osoby poszkodowanej znajdującej się na samym wierzchu zawalonego budynku. Osoba ta była przytomna, był z nią kontakt. Przy pomocy piły do ciecia drewna pocięto element przygniatający i wydobyto poszkodowanego na deskę po czym został on przekazany przybyłemu na miejsce ZRM. W tym samym czasie ratownicy zlokalizowali kolejne dwie osoby, które znajdowały się wewnątrz zawalonego budynku pod konstrukcją dachu, która nie uległa zniszczeniu. Jedna z osób znajdujących się tam była przytomna i był z nią kontakt. Drugi z pracowników był nieprzytomny. Przy pomocy narzędzi hydraulicznych oraz poduszek wysokiego ciśnienia niskiego podnoszenia dokonano podniesienia konstrukcji dachu w celu umożliwienia ewakuacji poszkodowanych. Po ustabilizowaniu konstrukcji do wnętrza pozostałości budynku wszedł ratownik oraz lekarz ZRM. Po badaniu przeprowadzonym przez lekarza u osoby nieprzytomnej stwierdzono zgon. W tym samym czasie ratownicy  piłą do cięcia drewna wykonali dostęp do przytomnego mężczyzny znajdującego się wewnątrz konstrukcji budynku. Przy pomocy deski mężczyznę ewakuowano i przekazano ZRM. 

 W końcowym etapie działań przy pomocy ciężkiego sprzętu ( koparka, która znajdowała się na terenie prowadzonych prac rozbiórkowych ) dokonano rozbiórki konstrukcji dachu oraz przeszukano jeszcze raz gruzowisko pod kątem osób poszkodowanych. Nikogo więcej nie znaleziono.

W akcji udział brały 3 zastępy JRG Sopot, SCRt z JRG 1 Gdańsk, GCBA z JRG 5 Gdańsk,   GBA z JRG 1 Gdynia Śródmieście, OSP Sopot, Policja, ZRM, Straż Miejska.  Na miejscu obecni byli również Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Sopocie, Komendant Miejski PSP w Sopocie, Pracownik PIP, Pracownicy Nadzoru Budowlanego, Dyrektor MZDiZ.

Please follow and like us: